Tak ako po minulé roky, aj tento rok sa v našom území ORava-Liptov (ORLI) uskutočnil už tradičný Územný eRko tábor a v tomto článku by sme vám chceli povedať a priblížiť práve jeho.

Kedy a kde sa tábor uskutočnil

Tábor prebiehal v dňoch 5-11.8.2018 pod vedením Timoteja Blahunku v Liptovskej Štiavnici v pastoračnom centre Carmagnola. Nápad tohto tábora prišiel už pred pár rokmi, kedy sme si začali viac všímať, že niektoré farnosti nemajú podmienky pripraviť si vlastný tábor. Zmyslom tábora bolo teda umožniť týmto farnostiam aby ich deti zažili atmosféru tábora a táborového spoločenstva. Veľkou pridanou hodnotou Územného tábora je aj to, že vedúci aj deti rozvíjajú vzťahy medzi v rámci nášho územia ORLI.

DSCN8216

Kto sa na tábore podieľal

DSCN8002

Budovanie vzťahov medzi farnosťami cez letný tábor upevňuje aj členské povedomie detí aj vedúcich k eRku. Takto vybudované vzťahy vedia napomôcť aj pri riešení problémov v tej ktorej farnosti a ich prekonaniu hlavne v pokračovaním stretiek eRka pre deti.

Tohto ročný Územný tábor vznikol spoluprácou farností Bobrovec, Liptovská Osada a Liptovské Kľačany. Vedúci týchto farností sa spolupodieľali na príprave a realizácii Územného tábora ORLI 2018.  Čo je dôležité, deti z týchto farností tak mali možnosť zúčastniť sa letného tábora, ktorý bol aj vyvrcholením ich pravidelných stretiek počas roka. Spolu nás bolo na tábore 41 účastníkov a z toho až 31 detí.

Počas príprav a aj počas trvania tábora sme si vzájomne odovzdali množstvo skúseností. Veríme, že sme pomohli budovať aj budúci tím Územného tábora, teda že sa niektorí vedúci zúčastnia územného tábora aj v roku 2019.

Program

Program sa niesol v téme ľudových tradícií. Vedúci tábora sa obliekli do krojov a používali rôzne starodávne náradia ako napríklad cepy, drevené hrable, kolovrátky, filpas, črpák a rôzne ďalšie, ktoré boli aj súčasťou výzdoby, ba dokonca hymna bola na námet ľudovej piesne. Dej tábora sa odvíjal od siedmych podobenstiev s evanjeliových príbehov. Na každý deň jedno. Téma bola pre deti aktuálna.

DSCN7686

Aktivity a hry

DSCN8027

Na programe si naši vedúci dali naozaj záležať a pre deti si pripravili veľa zaujímavých aktivít ako napríklad aktivity na podporu tvorivosti počas tvorivého dňa alebo prípravy programu na slávnostný večer. Nechýbala ani kopa hier a pohybu zvlášť počas športového dňa či turnaja vo vybíjanej. Keďže chceme aby sa deti učili spolupracovať, práca v skupine v hre Boyard, ale aj pri iných skupinových aktivitách, nesmela chýbať.

Životný štýl

Zameriavali sme sa aj na zdravý životný štýl deti veľmi zaujímavým, kreatívnym spôsobom prostredníctvom zúbkovej tomboly, kedy dieťa s najväčším počtom umytí zubou vyhralo „tombolu“. Tak isto to bolo aj s pitím v súťaži hrnčekovô besnenia. No vedomosti sme deťom podávali prostredníctvom biblickej olympiády či hry inkognito a veľa ďalších.

IMG_20180811_122225

Duchovná stránka

DSCN8208

A tá najdôležitejšia, duchovná stránka, na záver. Aby sme sa posilňovali vo viererástli na dospelých kresťanov, tak sme deň začínali aj končili modlitbou, modlili sa pred a po jedle a stretávali sa spoločne pri oltári na svätých omšiach.

Zakončenie

Ako ale my eRkári vieme, v najlepšom treba skončiť aby radosť nevyprchala, a tak aj náš Územný tábor prišiel ku svojmu koncu. V sobotu, po siedmych dňoch, sme sa všetci rozlúčili a plný nadšenia z týždňa ktorý uplynul a novými priateľstvami sme sa zas všetci vrátili domov do svojich farností a tešíme sa na ďalší rok kedy sa opäť stretneme na Územnom tábore ORLI.

DSCN7801
About the author

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting1_2/b/8/b88c75f1-7db8-43c4-ae1a-a2654e09afc0/erko.sk/sub/orli/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399